Loreo Ottoman
By Benchcraft
SKU
6310314
Call for Current Event Pricing!
Material: Fabric
Add to wishlist
Product Information
Description
This ottoman personifies contemporary comfort. Its clean-lined frame and neutral color lend must-have versatility. Softly textured fabric makes it that much more inviting. A welcome combination of chic style and a cozy feel, this piece completes your seating area with modern flair.
Reinforced frame provides added stability
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Reinforced frame provides added stability
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Loreo
Material Fabric
Upholstery Flint
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 34.00" |
| Package Depth | 24.00" |
| Package Height | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6310314 |
| UPC | 024052974751 |
| Weight | |
| Weight | 26.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

