Talk about easy street. This effortlessly chic 3-piece sectional puts you at the intersection of cool and comfortable. Ultra-deep seats are custom made for afternoon naps and movie night marathons. So plush to the touch, the sectional's slate gray upholstery is beautifully on trend.
Includes 3 pieces: right-arm facing corner chaise, left-arm facing sofa and armless loveseat
Left-arm and "right-arm" describe the position of the arm when you face the piece
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
5 decorative pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery and polyester/polypropylene pillows
Exposed legs with faux wood finish
Material: Fabric
Assembly Required
Tracling 3-Piece Sectional with Chaise
By Benchcraft
SKU
72600S2
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types U-Shaped, Stationary
Collection Tracling
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 145.00" |
| Overall Depth | 100.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Additional Dimensions | |
| Armless loveseat depth | 41.00" |
| Armless loveseat height | 40.00" |
| Armless loveseat width | 65.00" |
| LAF sofa depth | 41.00" |
| LAF sofa height | 40.00" |
| LAF sofa width | 100.00" |
| RAF CORNER CHAISE depth | 69.00" |
| RAF CORNER CHAISE height | 40.00" |
| RAF CORNER CHAISE width | 37.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 72600S2 |
| Weight | |
| Weight | 333.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Armless |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

