Gaelon Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
3730738
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Inspired by the past but rooted firmly in the present, the Gaelon sofa complements your transitional seating area. Its versatile upholstery is delightfully detailed for a subtle herringbone effect. Designer touches like decorative nailhead trim and bun legs add traditional character. With this sofa's reliable style and comfort, all you need to do is sit back and relax.
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery
Decorative bun legs
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
Material: Fabric
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery
Decorative bun legs
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Gaelon
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 87.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 39.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 72.00" |
| Top of cushion to top of back | 19.00" |
| Leg height | 2.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 87.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 37.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3730738 |
| UPC | 024052858013 |
| Weight | |
| Weight | 171.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

